KOSZYK JEST
PUSTY

691279955

sklep@tytontani.pl

Kultura palenia w Polsce: fajki i e-papierosy

kwi22
Człowiek pali papierosa, kultura palenia w Polsce

Kultura palenia w Polsce: fajki i e-papierosy

Tytoń jest używką z wielowiekową historią, która wpływała na rozwój społeczności.

Czasami był nawet obiektem pożądanym przez określone grupy i klasy społeczne.

W tym artykule dowiesz się o historii fajek oraz kulturze palenia w Polsce w dawnych czasach i dzisiaj.

Historia Kultury Palenia

Początkowo był to produkt przywożony z Nowego Świata o bardzo wysokiej wartości.

Na początku palenie tytoniu było zarezerwowane dla wyższych klas.

Grupy takie paliły cygara, kopiując zachowania Indian, od których przyjęto kulturę palenia.

Początkowo różnie reagowano na palaczy. Z czasem stało się to popularne i modne. Aby ułatwić dostęp do tytoniu i podnieść wygodę palenia używano fajek ceramicznych.

Wraz z obniżeniem ceny tytoniu palenie staje się coraz bardziej popularne i łatwiej dostępne.

Pole tytoniu w Stanach Zjednoczonych, kultura palenia w Polsce

Koniec XIX wieku to początek automatyzacji w produkcji papierosów o współczesnym kształcie. Klasy wyższe i średnie miały dostęp do lepszych gatunkowo papierosów i używało fajek, aby podkreślić rolę kultury palenia tytoniu jako formy prestiżu i spędzania wolnego czasu. Palenie fajek w Polsce wpisuje się w tradycje ludowe i jest głęboko zakorzeniona w historii poszczególnych regionów kraju.

Zmiany w środowisku osób palących tytoń

W dzisiejszych czasach wzrasta świadomość szkodliwości nadmiernego palenia tytoniu niskiej jakości. Przez to zmienia się struktura osób używających papierosów lub fajek. Dość ciekawe wyniki można odszukać w tym artykule.

Liczba palaczy sięga obecnie 20% ogółu społeczeństwa. Nie ma ścisłej zależności pomiędzy statusem społecznym a ilością osób palących w danej grupie. Więcej jest palących mężczyzn i kobiet. Zauważalna jest tendencja spadkowa, ilości osób palących w społeczeństwie co potwierdzają zmiany i postawy prozdrowotne.

Takie tendencje występują również dla użytkowników e-papierosów. Sięgają po nie coraz młodsze osoby, ponieważ nie ma względem nich takich obostrzeń. Wskazują to badania dostępne na GIS.

Palacze E-papierosów motywują to również chęcią rzucenia palenia tradycyjnych papierosów i traktują to jako wspomaganie, w blisko 50% przypadków co pokazują badania.

Papierosy skręcane ręcznie, zmiany w kulturze palenia w Polsce

Rosnącą grupą palaczy są osoby świadomie wybierające palenie dobrej jakości tytoniu. Jest to forma spędzania wolnego czasu i ułatwia możliwość funkcjonowania w określonych grupach społecznych.

Zmiany prawa i miejsca przeznaczone dla palaczy

Od 15 lipca 2010 w Polsce wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych. W tym wypadku muszą być wydzielone pomieszczenia lub obszary służące paleniu tytoniu. Świadomi przedsiębiorcy świadczący usługi dla różnorodnych użytkowników często wydzielają część firmy dla klientów palących.

Do miejsc z takimi zakazami palenia należą przystanki autobusowe i budynki obsługujące usługi dla ludności. Przepisy prawa zmieniają się i obecnie obostrzenia dotyczą również e-papierosów.

Miejsce, gdzie jest zakazane palenie

Zmienia się również nastawienie podmiotów obłożonych obowiązkiem tworzenia miejsc dla osób palących. Miejsca takie stają się coraz bardziej komfortowe, a dodatkowo mogą budować reputację określonych lokali takich jak kluby lub restauracje.

Palacze i ich wybory co do akcesoriów do palenia

Kultura palenia w Polsce ma wpływ na wybory palaczy. Tradycyjne papierosy produkowane przemysłowo mają swoich zwolenników z powodu wygody ich używania i łatwej dostępności.

Dla osób szukających alternatywnych rozwiązań występują akcesoria pozwalające na tworzenie własnych papierosów z elementów, które są dostępne w wielu rodzajach. Po zakupie tytoniu dostępnego w Polsce, można albo skręcić papierosy samemu albo użyć maszynki do zwijania papierosów (o tym jak to zrobić fachowo czytaj tu).

Jest to znacznie tańsze, oprócz tego czysty tytoń zawiera mniej składników szkodliwych, niż papierosy pakowane. Sprawdź nasze porównywanie papierosów skręcanych ręcznie do pakowanych.

Popularną obecnie opcją są e-papierosy. Po zakupie urządzenia za kilkaset złotych można kupować płyny do palenia i oszczędzać w długim okresie (chociaż niektórzy zaczynają palić więcej, kiedy zmieniają papierosy na e-papierosy).

E-papierosy i kultura palenia w Polsce

E-papierosy są uważane za mniej szkodliwe, chociaż są nowością, która na razie nie podległa sensownym badaniom.

Oddzielną grupą są palacze fajek. W tym wypadku czas palenia jest dłuższy i taka forma aktywności wymaga skupienia i spokoju. Tytonie smakowe mogą podnieść stopień zadowolenia wynikający z palenia i spotkania w grupie o podobnych zainteresowaniach.

Dochodzi tu dodatkowo możliwość indywidualnego doboru fajek, ponieważ oprócz modeli klasycznych można je personalizować o zdobienie i kształt poprawiający wygodę palenia i trzymania fajki. Użycie do tego najlepszych gatunków drewna wymaga dbałości o fajkę i pielęgnowania ich korpusów po zakończeniu palenia.

Taka jest kultura palenia w Polsce i historia tego rodzaju spędzania wolnego czasu. Zamówić jakościowy tytoń do skręcania w papierosy albo nabijania do fajek możesz na naszej stronie.

kwi  22
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl