KOSZYK JEST
PUSTY

691279955

sklep@tytontani.pl

Jak Przechowywać Tytoń: Pozbawiamy się grzyba i nie przesuszamy tytoń

lis08
suchy niepoprawnie przechowywany tytoń siekany

Jak Przechowywać Tytoń: Pozbawiamy się grzyba i nie przesuszamy tytoń

Jak przechowywać tytoń? Dlaczego tytoń pleśnieje? Jak odświeżyć i nawilżyć tytoń? Jakie warunki trzeba zapewnić liściom tytoniu, aby zachowały najlepszy smak?

 

W tym przewodniku dotyczącym przechowywania tytoniu odpowiemy na te wszystkie pytania oraz opowiemy o tym, jak nie stracić żadnego liścia przez pleśń, grzyb, przesuszenie i inne skutki niepoprawnych warunków przechowywania tytoniu.

 

Przechowywanie tytoniu

 

Tytoń jest na tyle specyficzny, że po fermentacji musi dojrzeć, aby zyskać pełne walory smakowe. Liście powinny mieć zapewnione najlepsze warunki do rozwoju bakterii tlenowych oraz beztlenowych, co pozwoli na wydobycie tego, na czym nam zależy. Tytoń fajkowy w tym przypadku jest przechowywany nawet kilka lat, a tytoń papierosowy zazwyczaj kilka miesięcy.

 

Dowiedz się, jak zmienić smak tytoniu

 

Odpowiednie warunki

 

Tytoń musi mieć zapewnione następujące warunki;

- wilgotność powietrza na poziomie około 70%,
- temperatura na poziomie około 21 stopni Celsjusza.
- odpowiednie narzędzia pozwalające na zachowanie tych warunków (np. humidor z drewna cedrowego).

Po fermentacji tytoń dobrze jest wywietrzyć, rozkładając go na zewnątrz na całą dobę. Nie należy rozkładać podczas deszczu. Po wietrzeniu można przejść do sortowania wysuszonego tytoniu.

 

W czym przechowywać tytoń?

 

Tytoń przeznaczony do palenia codziennego można zmielić, resztę zostawić w liściach. Liście powinniśmy szczelnie zamknąć np. w pudełku z kartonu. Owinięcie ich folią sprawi, że zaniknie parowania wody z liści i nie dojdzie do wyschnięcia, a pudełko ma za zadania chronić tytoń przed działaniem światła (zabijającego bakterie).


Zmieloną mieszankę najlepiej umieścić w słoiku i przechować w pudełkach z całymi liśćmi. Pudełka można włożyć do pojemnika z plastiku, co zapewni izolację ciepła.

 

Utrzymanie temperatury

 

Należy pamiętać o odpowiednim miejscu do przechowywania, które zapewni pożądaną temperaturę. Może to być ocieplany garaż, schowek pod dachem, miejsce pod łóżkiem w sypialni, czy też piwnica.


Takie przechowanie zapewni zmniejszenie ryzyka pleśni i nadmiernego wyschnięcia. Od czasu do czasu warto sprawdzać, czy liście nie są zbyt suche - powinny być elastyczne, nie mogą się kruszyć. Gdy dojdzie do nadmiernego wysuszenia, skorzystajmy z wody destylowanej.

 

Grzyb w tytoniu

grzyb i pleść na liściu tytoniu

Pleśń i grzyb na tytoniu powoduje znaczne straty w uprawach. Jedną z najbardziej znanych chorób tytoniu jest zgnilizna twardzikowa, która atakuje wiele upraw. Osoby uprawiające tytoń muszą zwracać także uwagę na chwasty i je zwalczać.


Przechowując tytoń w domowym zaciszu także może dojść do niepożądanych sytuacji. Rozwojowi pleśni sprzyja bardzo wysoka temperatura, czy nadmierny poziom wilgotności. Podczas uprawy znaczenie ma także ciężkość gleby i zbyt gęsty łan.


Grzyb najczęściej powoduje na tytoniu jasną zgniliznę, która może powstać w każdym etapie uprawy i przechowywania tytoniu.

 

Walka z grzybem

 

Jeśli grzyb zaatakuje, należy jak najszybciej usunąć roślinę. Istnieją także specjalne środki grzybobójcze, które można wykorzystać w tym procesie. To bardzo szkodliwa choroba, które może nieść wiele szkód także dla zdrowia ludzkiego, o czym trzeba pamiętać.

 

Zbyt wysuszony tytoń

suchy tytoń przy przechowywaniu

Wysuszony tytoń to zmora każdego, kto pragnie rozkoszować się jego smakiem.

 

Jak zatem odświeżyć taki tytoń?

 

Istnieje kilka metod pozwalających na ten proces. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie — jedną z najprostszych metod jest wymieszanie tytoniu z gliceryną w małym naczyniu, mieszając go dwa razy dziennie.

Dobrym rozwiązaniem jest także zwykła kosmetyczna gliceryna, którą kupimy w każdej aptece. Po kilku dniach dojdzie do nawilżenia, dzięki czemu tytoń nie będzie już tak suchy.

Można zastosować także (zastępując glicerynę) specjalne melasy, które mają dodatkowy aromat, wzmacniający smak tytoniu.

Tytoń jest produktem tworzonym z liści tytoniu, najczęściej jest wykorzystywany jako używka. Jest uprawiany podobnie do typowych roślin uprawnych. Zawiera nikotynę, która uzależnia. Miłośnicy tytoniu mogą sami w domu przechowywać liście, jednak muszą zapewnić im odpowiednie warunki.

 

Podsumowanie

 

Jeśli tytoń zacznie śmierdzieć, gnić i pleśnieć, wtedy należy go wyrzucić, aby nie ryzykować narażania zdrowia. Tytoń powinniśmy przechowywać w temperaturze około 21 stopni Celsjusza, zapewniając mu 70% wilgotności powietrza.

 

Sprawdź nasze bestsellery na głównej stronie naszej hurtowni!

lis  08
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl