KOSZYK JEST
PUSTY

537931671

sklep@tytontani.pl

Wszystkie Wady i Zalety Nikotyny na Podstawie Badań

sty29
kobieta pali tytoń, wady i zalety nikotyny

Wszystkie Wady i Zalety Nikotyny na Podstawie Badań

Czy wiesz, że wczoraj kiedy myślałeś o tym, że nie lubisz swojego szefa, nie wiedziałeś co zrobić na obiad lub jaki film obejrzeć wieczorem, w naszym kraju zmarły 1023 osoby?

Statystyki każdego dnia odwołują się do liczby zgonów, podając najczęstszą ich przyczynę. Obecne wskaźniki wyróżniają w czołówce choroby krążenia i serca wywołane przez stres.

Mówi się, że papierosy zabijają. Szkodliwość nikotyny jest oczywista, ale może skutki palenia papierosów mogą być także pozytywne?

Skoro statystyki nie klasyfikują tytoniu jako najważniejszej przyczyny zgonów w naszym kraju, może warto rozpatrzyć nałóg także w pozytywnym świetle?

 

Rewolucja nikotynowa, czyli szkodliwość nikotyny zostaje podważona

 

Wady nikotyny są już powszechnie znane. Dużo się o tym mówi, prowadzi prelekcje, ogłasza w kampaniach medialnych i uświadamia na samych produktach wprowadzanych do sprzedaży.

Zalety nikotyny?

Brzmią abstrakcyjnie. Społeczeństwo jest przecież utwierdzone tylko w tym, co w papierosach najgorsze.

Tymczasem nauka i prowadzone badania coraz częściej udowadniają zarówno negatywne, jak i pozytywne skutki palenia papierosów. Warto przyjrzeć się temu tematowi z perspektywy ogólnie przyjętych opinii.

 

Wady i zalety nikotyny na podstawie badań - fakty i mity

palenie cygaro, wady i zalety nikotyny

 

Czy krążące stereotypy wokół skutków palenia papierosów zawsze są właściwe? Jak wypada opinia społeczeństwa wobec przeprowadzanych badań?

 

Papierosy łagodzą stres

 

Fałsz. Naukowcy udowadniają, że jest wręcz na odwrót. Osoby, które rzuciły nałóg stają się spokojniejsze i bardziej wyluzowane.

Jak to działa?

Stres wywołany czynnikami zewnętrznymi różni się od stresu nałogowego. Nerwowe gesty i pobudzenie organizmu u palacza zdeterminowane jest spadkiem nikotyny we krwi.

Tymczasem wśród osób pozostających wolnych od nałogu sytuacje stresowe są sporadyczne, a ludzie najczęściej potrafią sobie z nimi radzić. Teorię tą popierają badania, przeprowadzane przez uniwersytety Oxford i Cambridge, gdzie wśród grupy badanych osób, które zerwały z nałogiem, poziom stresu znacząco się obniżył(1).

 

Papierosy cienkie są mniej szkodliwe

 

Fałsz. Teoria stworzona na potrzeby sprzedaży i marketingu. Wystarczające okazuje się porównanie składów, aby dowieść, że wydłużony kształt "slimów" jest łudzący. Gdański Uniwersytet Medyczny podjął się dowiedzenia racji tego, że popularne, cienkie papierosy mogą okazać się bardziej szkodliwe niż standardowe pozycje tytoniowe. Badania wskazały, że wygląd papierosów faktycznie maskuje ich rzeczywiste zagrożenie. W jaki sposób? Osoby zaciągające się cienkim papierosem, biorą większy wdech, tym samym inhalując się większą dawką substancji smolistych(2).

 

Papierosy sprzyjają odchudzaniu

 

Prawda. To teoria udowodniona przez samych palaczy i nie doświadczona naukowo, ale widocznie działa w dwie strony. Po rzuceniu palenia często następuje wzrost wagi. Dlaczego? Głód nikotynowy jest "przegryzany" słodkościami i innymi smakołykami. Organizm szybko reaguje na zmiany żywieniowe, dlatego się tyje.

 

Jeden papieros dziennie nie szkodzi zdrowiu

 

Fałsz. Szkodliwość nikotyny jest odczuwalna i groźna dla zdrowia w każdych ilościach. Bardzo groźne okazuje się nawet wdychanie samego dymu nikotynowego, dlatego na choroby płuc, krążenia lub raka narażone są dzieci palaczy, lub osoby przebywające z nimi w bliskim otoczeniu.

 

Słynna reklama "jeden papieros skraca życie o 5 minut" nie wzięła się znikąd. Jej podstawą były przeprowadzone badania na wielu grupach ludzi w wielu krajach. Wyniki potwierdziły niską świadomość społeczeństwa dotyczącą szkodliwości nikotyny w stosunku do ilości wypalanych papierosów (3).

 

Zalety nikotyny - czy papierosy mogą przynieść coś dobrego?

zalety nikotyny, palacz

 

Ludzie palą. Palą odkąd powojenna moda wytoczyła ten trend, czyniąc papierosy towarem luksusowym i dając kobietom i mężczyznom możliwość chwili relaksu podczas "puszczania dymka". Wady i zalety nikotyny na podstawie badań są wciąż podejmowane i publikowane. Moda na zdrowy tryb życia, uskutecznianie aktywności fizycznej, oraz rezygnowanie z używek nie pomaga producentom i plantatorom tytoniu, koncernom tytoniowym oraz sprzedawcom.

 

Mimo wszystko papierosy wciąż się skutecznie bronią, a ci, którzy widzą w nich przyjemność, chcą udowodnić, że sam produkt nie jest dobry dla zdrowia, ale może mieć także zalety.

Jakie?

 

  • Zmniejszają prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę Parkinsona — kontrowersyjna teza? Dla wielu okazała się być bodźcem do przeprowadzenia specjalistycznych badań, które udowodniły, że wśród 70% aktywnych palaczy ryzyko zachorowania zostało wykluczone. Rację dotyczącą takich negatywnych skutków palenia papierosów opublikowała Fundacja Chorób Parkinsona w USA (4).
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. Sprawcą takiego działania jest wytwarzanie się nornikotyny, która jest odpowiedzialna za zmniejszanie ryzyka powstawania blaszek beta-amyloidowych w mózgu. Te z kolei mogą być bezpośrednią przyczyną choroby (5).

 

Taniej a zdrowiej? Papierosy skręcane ręcznie

 

Zalet nikotyny można doszukiwać się także w aspekcie ekonomicznym, który, jak dowiodły badania, jest powiązany ze zdrowotnym.

Mowa o papierosach skręcanych samodzielnie, które kojarzone są z niższą klasą konsumentów, ale okazują się być zdrowsze.

W jaki sposób?

Skład własnoręcznie skręcanych papierosów jest znany, co oznacza, że wiadomo jakich substancji można się w nim spodziewać.

Zobacz pełne porównanie papierosa skręcanego do pakowanego.

 

Hiszpański Uniwersytet Alicante, gdzie pod przewodnictwem Marii Isabel Beltrán zostały przebadane kolejne marki popularnych papierosów udowodnił, że tytoń skręcany samodzielnie wykazuje mniej substancji smolistych, które negatywnie wpływają na zdrowie(6). Nie oznacza to, że skręcane papierosy są zdrowe, ale mogą być lepszą alternatywą dla osób, które nie potrafią pozbyć się nałogu.

 

Negatywne skutki palenia papierosów

 

Mimo wszystko nie można zapomnieć o prawdzie, która mówi, że papierosy szkodzą zdrowiu.

Wykazują to przede wszystkim statystyki, które potwierdzają o zależności nikotyny na zwiększoną zachorowalność na raka płuc. Jakie inne wady nikotyny należy wyróżnić?

- astma oskrzelowa,
- rozedma płuc;
- przewlekłe zapalenie oskrzeli;
- cholesterol;
- paradontoza, próchnica i choroby przyzębia;
- choroby sercowo-naczyniowe;
- nadciśnienie;
- obniżona płodność;
- tętniak aorty;
- wrzody;
- choroby oczu.

Nie można zapomnieć o tym, że szkodliwość nikotyny widoczna jest także w samym wyglądzie: żółte zęby, nieświeży oddech, osłabione włosy i paznokcie, a także szara i starzejąca się cera to tylko niektóre skutki palenia papierosów.

Ludzie nie boją się palić? Udowodnione choroby do nich nie przemawiają? Palacze mają świadomość konsekwencji zdrowotnych, a także kosztów finansowych, jakie ponoszą za korzystanie z nałogu.

Ludzie jednak chętnie sięgają po dobra luksusowe, a te są uzależnione od preferencji i upodobań.

Wady i zalety nikotyny na podstawie badań potwierdzają, że każda rzecz ma dwie strony medalu.

Papierosy nigdy nie staną się zdrowe, ale pamiętać należy, że współczesny świat pełen jest zagrożeń i czynników, które mogą przyczynić się do powstania poważnych chorób lub śmierci.

Nikotyna nie jest jedynym złem, jakie czeka na człowieka.

Więc ciesz się nim! Zobacz ofertę naszego tytoniu.

 

źródła:

(1) K.Fronczyk; Palenie papierosów a cechy osobowości – przegląd badań; Towarzystwo Naukowe KUL & Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, 2004
(2) Ł.Balwicki; Ocena narażenia na dym tytoniowy ciężarnych z małych miast i wsi; Zakład Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdański Uniwersytet Medyczny, 2012
(3) http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C404650%2Ceksperci-wiele-osob-sadzi-ze-kilka-papierosow-dziennie-nie-szkodzi-plucom.html
(4) strona internetowa Fundacji choroby Parkinsona, USA (PDF, Parkinson’s Disease Foundation); http://www.pdf.org/en/cognitive_impairment_pd
(5) R.Kaliszan, K.Macur; Na tropie środków przydatnych w terapii lub profilaktyce choroby Alzheimera; "Forum Medycyny Rodzinnej", 2010; nr 1/2010; s.1-9
(6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5598218/

sty  29
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl