KOSZYK JEST
PUSTY

691279955

sklep@tytontani.pl

Jak palić sziszę: Jak działa fajka wodna i czy warto palić?

lut13
palenie sziszy w barze, dziewczyna pali fajkę wodną

Jak palić sziszę: Jak działa fajka wodna i czy warto palić?

Na świecie istnieje wiele sposobów na relaksacje. Z pewnością idealny sposób to ten, który oprócz odprężenia pozwala na spotkanie w gronie przyjaciół.

 

Z pewnością do tego rodzaju przyjemności zaliczyć można niezwykle popularną na Bliskim Wschodzie fajkę wodną.

 

Jedną z najpowszechniejszych odmian fajki wodnej, wykorzystywanej również w Polsce jest szisza.

 

Czym jest szisza, jak powinno się z niej korzystać oraz jakie daje efekty?

Odpowiedzi poniżej!

 

Co to jest szisza

 

Szisza to jeden z najpopularniejszych rodzajów fajki wodnej. W odróżnieniu od zwyczajnej fajki, w przypadku sziszy uzyskany ze spalania dym jest przyjemnie schłodzony oraz oczyszczany za pomocą filtru wodnego.

 

Chociaż większość z nas utożsamia ją z krajami Bliskiego Wschodu, to w rzeczywistości wywodzi się ona z Półwyspu Indyjskiego.

 

Mówiąc o sziszy należy podkreślić, że tego rodzaju fajka wodna nie jest tożsama z bardzo popularnym w Polsce Bongo.

 

Dowiedz się o szkodliwości fajki wodnej

 

Z jakich elementów składa się każda szisza

 

fajka wodna

Klasyczna fajka wodna w postaci sziszy składa się z trzech podstawowych elementów.

 

Pierwszym z nich jest dzban, który służy jako zbiornik na wodę. Warto podkreślić, że woda nie jest jedyną cieczą, jaką można umieścić w dzbanie. Może to być również mleko, sok lub inna ciecz.

 

Drugim elementem jest system metalowych rur, który pełni rolę zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.

 

Ostatnim kluczowym elementem sziszy jest wąż, czy też elastyczna rurka, która zakończona jest metalowym lub drewnianym ustnikiem.

 

Dowiedz się o prawdziwej szkodliwości e-papierosów na podstawie badań

 

Jak działa fajka wodna

 

Pierwszą rzeczą, jaką należy się dowiedzieć, zanim zaczniemy palenie fajki wodnej jest to, jak działa szisza.

W zasadzie działanie fajki wodnej, która skonstruowana jest zaledwie z kilku elementów jest bardzo proste.

 

  1. W pierwszej kolejności dzban należy wypełnić określoną cieczą. Oczywiście najczęściej jest to woda.
  2. Kolejnym elementem jest złożenie wszystkich części fajki w jedną całość.
  3. Gdy to zrobimy możemy zacząć nabijać cybuch wybranym przez nas wcześniej tytoniem.
  4. Oczywiście po nabiciu tytoniem konieczne jest nałożenie na niego odpowiedniej siatki lub folii, w której robimy otwory.
  5. Ostatnim krokiem, który poprzedza rozpalenie sziszy jest położenie węgierka.

 

Co dalej?

 

Po złożeniu sziszy konieczne jest jej rozpalenie. Aby zrobić to w sposób prawidłowy należy zaciągnąć powietrze poprzez podłączony do dzbanka wąż.

 

W zależności od preferencji możemy to robić wolnymi długimi wdechami lub poprzez zaciągnięcia, które są szybkie i krótkie.

 

W ten sposób zassane przez nas  powietrza w wyniku spotkania z rozpalonym węgielkiem uzyskuje bardzo wysoką temperaturę. Następnie powietrze to przechodzi przez wcześniej ułożony w cybuchu tytoń.

 

Powietrze podgrzewa tytoń do wystarczająco wysokiej temperatury tak, aby mógł się on rozpalić i zacząć wytwarzać dym. Następnie po każdym zaciągnięciu wytworzony w wyniku spalania tytoniu dym przemieszcza się przez rurkę do dzbana, gdzie następuje jego filtracja przez znajdującą się w dzbanku ciecz.

 

W kolejnym kroku dym przemieszcza się do korpusu i wlatuje do węża. W ostatnim kroku jest on wciągany do płuc.

 

Jak palić sziszę

 

Chociaż zarówno w przypadku papierosów, jak i sziszy chodzi o palenie tytoniu, to sama kultura palenia w tych dwóch przypadkach jest diametralnie różna.

 

Zgodnie z bliskowschodnim tradycją, gdzie szisza jest powszechnie wykorzystywana od setek lat, palenie tytoniu za jej pomocą powinno zawsze odbywać się w większym gronie.

 

Tradycja wspólnego palenia shishy staje się również coraz popularniejsza w Polsce. W większych miastach, jak Kraków lub Warszawa bezproblemowo można znaleźć lokale, w których można wspólnie, w gronie znajomych zapalić sziszę.

 

W jaki sposób to robić?

 

Żeby móc w pełni cieszyć się relaksacyjnym wpływem shishy na nasze ciało i umysł powinniśmy to robić w odpowiedni sposób. Najważniejszą rzeczą jest oddech.

 

Przede wszystkim podczas wciągania dymu powinniśmy robić głęboki, powolny oddech. Zbyt szybkie wciągnięcie dużej ilości dymu może być nieprzyjemnym doświadczeniem.

 

Szczególnie jeżeli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z fajki wodnej lub jeżeli nie palimy papierosów. Równocześnie należy pamiętać o odpowiednim zadbaniu o fajkę wodną.

 

Palenie fajki wodnej wymaga  czyszczenia kominów oraz płukania węża. Jest to konieczne, jeżeli chcemy uniknąć popiołu w ustach.

 

rozmaite kolorowe fajki wodne, jak palić sziszę

 

Efekty palenia sziszy

 

To, jak działa fajka wodna jest powszechnie znane. Szisza to idealny sposób na spędzenie czasu z gronem znajomych. Nie bez powodu staje się ona coraz częstszym elementem wyposażenia w różnorodnych lokalach.

 

Wdychanie schłodzonego dymu tytoniowego, pochodzącego z shishy ma bezpośredni wpływ zarówno na nasze ciało, jak i psychikę.

 

Przede wszystkim wdychanie tego rodzaju dymu tytoniowego przyczynia się do rozluźnienia mięśni. Całe napięcie, które trzyma nasze ciało w ciągłej gotowości może bezpowrotnie nas opuścić już po kilku wdechach. Co istotne ma to również bezpośredni wpływ na naszą psychikę. Paląc w gronie znajomych mamy pewność odczucia pełnej relaksacji oraz możliwość całkowitego oderwania się od codziennych  problemów.

 

Oczywiście palenie shishy oprócz efektów psychologicznych wpływa również na funkcjonowanie naszego organizmu. Chociaż przez wielu zwolenników tej formy relaksu szisza określana jest jako w pełni bezpieczna zabawa, to nie jest to do końca prawda.

 

Faktem jest, że podczas palenia sziszy do organizmu dostaje się mniejsza ilość substancji smolistych, aniżeli ma to miejsce w przypadku papierosów. Równocześnie dym, który jest wdychany jest chłodny oraz nie powoduje podrażnienia dróg oddechowych.

 

Wszystko to sprawia, że rozsądnie używana szisza w czasie spotkań towarzyskich jest lepszą alternatywą od papierosów. Nie mniej jednak nie znaczy to, że nie stanowi ona żadnego zagrożenia.

 

Tradycje, zasady i porady do palenia sziszy

 

Oczywiście palenie shishy bezpośrednio wiąże się z kulturą arabską. Jeżeli więc nie chcemy wyjść na ignorantów, szczególnie jeżeli palić będziemy w czasie naszych wakacji w Egipcie lub Tunezji pamiętać powinniśmy o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam zaprezentować się jako osoby kulturalne.

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że podczas palenia shishy nie powinniśmy odpalać papierosów od znajdujących się na niej węgielka. Inną ważną kwestią jest to, aby w czasie palenia nigdy nie poddawać węża od shishy do drugiej osoby.

 

Zawsze powinniśmy czekać, aż druga osoba sama zadecyduje o rozpoczęciu palenia. Z tego względu wąż zawsze należy bezpośrednio odkładać na stół.

 

Oczywiście są to tylko jedne z wielu elementów, które muszą być zachowane podczas palenia. W czasie burzliwej rozmowy musimy również uważać, aby nie wskazywać ustnikiem na kogokolwiek znajdującego się w gronie znajomych.

 

Równocześnie musimy zadbać, aby fajka nigdy nie została postawiona na stole. Należy również pamiętać, że zgodnie z muzułmańską tradycją lewa ręka uchodzi za nie czystą.

 

Jeżeli więc nie chcemy nikogo urazić w czasie wspólnego palenia fajki wodnej powinniśmy zwrócić uwagę, aby zawsze palić za pomocą prawej ręki.

 

W ramach formalności należy również podkreślić, że w krajach arabskich za pomocą shishy nie powinniśmy palić niczego co nie jest tytoniem.

 

Tak się pali fajkę wodną, ale my pozostajemy przy tradycyjnym tytoniu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą tanich tytoni.

 

lut  13
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl