KOSZYK JEST
PUSTY

537931671

sklep@tytontani.pl

Czy e-papierosy są szkodliwe: 5 faktów o 'parowaniu'

lut24
Facet paruje papieros elektroniczny, szkodliwość vapingu

Czy e-papierosy są szkodliwe: 5 faktów o 'parowaniu'

Wiele osób palących kiedyś zastanawiało się o rzucaniu i jako jedna z możliwych opcji przejściowych dla wielu wyglądają e-papierosy.

 

Ale czy palenie e-papierosów (parowanie) jest dla Ciebie lepsze niż używanie wyrobów tytoniowych? Czy e-papierosy mogą pomóc Ci raz na zawsze rzucić palenie? 

 

W tym artykule przedstawiamy informacje przetłumaczone z artykułu medycznego Hopkins Medicine na temat e-papierosów

 

Parowanie jest mniej szkodliwe niż palenie, ale nadal nie jest bezpieczne

 

E-papierosy podgrzewają nikotynę (ekstrahowaną z tytoniu), aromaty i inne chemikalia, aby stworzyć aerozol, który wdychasz. Zwykłe papierosy tytoniowe zawierają 7 000 substancji chemicznych, z których wiele jest toksycznych. 

 

Chociaż nie wiemy dokładnie, jakie chemikalia są w e-papierosach, prawie nie ma żadnych wątpliwości, że narażają osobę na mniej toksyczne chemikalia niż tradycyjne papierosy.

 

Jednak nastąpił również wybuch urazów płuc i zgonów związanych z parowaniem. Według stanu na 21 stycznia 2020 r. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) potwierdziło 60 zgonów u pacjentów z urazami płuc związanymi z używaniem e-papierosów lub parowaniem (EVALI).

 

CDC zidentyfikowało octan witaminy E jako substancję chemiczną budzącą obawy wśród osób z EVALI. Octan witaminy E jest środkiem zagęszczającym często stosowanym w produktach do waporyzacji THC i został znaleziony we wszystkich próbkach płynu płucnego pacjentów EVALI zbadanych przez CDC.

 

CDC zaleca:

  • Nie używaj e-papierosów ani produktów do waporyzacji zawierających THC
  • Unikaj korzystania z nieformalnych źródeł, takich jak przyjaciele, rodzina lub sprzedawcy internetowi, aby uzyskać urządzenie do waporyzacji.
  • Nie modyfikuj ani nie dodawaj do urządzenia do waporyzacji żadnych substancji, które nie są przeznaczone przez producenta.

 kobieta paruje e-papirosa, szkodliwość parowania

Badania sugerują, że waporyzacja jest szkodliwa dla serca i płuc

 

Nikotyna jest głównym środkiem zarówno w zwykłych papierosach, jak i e-papierosach i jest silnie uzależniająca. Powoduje, że masz ochotę na papierosa i odczuwasz objawy odstawienia, jeśli zignorujesz głód. Nikotyna jest również substancją toksyczną. Podnosi ciśnienie krwi i podnosi poziom adrenaliny, co zwiększa tętno i prawdopodobieństwo zawału serca.

 

Czy wapowanie jest dla ciebie złe? Istnieje wiele niewiadomych na temat parowania, w tym chemikaliów tworzących opary i ich długoterminowego wpływu na zdrowie fizyczne. 

 

Pojawiające się dane sugerują powiązania z przewlekłymi chorobami płuc i astmą oraz powiązaniami między podwójnym użyciem e-papierosów a paleniem z chorobami układu krążenia. 

 

Jednak ze względu na niepełny obraz sytuacji, narażasz się na wszelkiego rodzaju chemikalia, których jeszcze nie rozumiemy i które prawdopodobnie nie są bezpieczne.

 

Elektroniczne papierosy są tak samo uzależniające jak tradycyjne

 

chłopak pali vape pen, e-papierosy szkodliwość

 

Zarówno e-papierosy, jak i zwykłe papierosy zawierają nikotynę. Co gorsze, wielu użytkowników e-papierosów dostaje jeszcze więcej nikotyny niż z wyrobu tytoniowego - można kupić wkłady o zwiększonej zawartości nikotyny, lub zwiększyć napięcie e-papierosa, aby uzyskać większe uderzenie substancji.

 

Czytaj nasz osobny artykuł o wadach i nawet zaletach nikotyny.

 

Nie warto zapominać, że zwykły ‘parowacz’ spędza ze swoim urządzeniem prawie cały dzień, gdyż wyjście na papierosa zajmuje kilka chwil w ciągu dnia. Dlatego łącznie do organizmu może trafić więcej tego szkodliwego składnika.

 

Elektroniczne papierosy nie są najlepszym narzędziem do rzucania palenia

 

Chociaż są sprzedawane jako pomoc w rzucaniu palenia, e-papierosy nie otrzymały aprobaty Food and Drug Administration jako urządzenia ułatwiające rzucanie palenia. 

 

Niedawne badanie wykazało, że większość osób, które zamierzały używać e-papierosów, aby zerwać z nałogiem nikotynowym, nadal paliło zarówno tradycyjne, jak i e-papierosy.

 

W świetle wybuchu epidemii EVALI, CDC radzi dorosłym, którzy używają e-papierosów do rzucania palenia, rozważenie ryzyka i korzyści oraz rozważenie zastosowania innych opcji zaprzestania palenia zatwierdzonych przez FDA.

 

Nowe pokolenie uzależnia się od nikotyny

płyny do e-papierosu do parowania

 

Wśród młodzieży e-papierosy są bardziej popularne niż jakikolwiek tradycyjny wyrób tytoniowy. 

 

W 2015 roku amerykański chirurg poinformował, że używanie e-papierosów wśród uczniów szkół średnich wzrosło o 900%, a 40% młodych użytkowników e-papierosów nigdy nie paliło zwykłego tytoniu.

 

Istnieją trzy powody, dla których e-papierosy mogą być szczególnie atrakcyjne dla młodych ludzi. 

Po pierwsze, wielu nastolatków uważa, że ​​wapowanie jest mniej szkodliwe niż palenie. 

Po drugie, e-papierosy mają niższy koszt jednorazowego użycia niż tradycyjne papierosy. 

 

Wreszcie, wkłady vape są często formułowane ze środkami aromatyzującymi, takimi jak szarlotka i arbuz, które są atrakcyjne dla młodszych użytkowników.

Brak dymu pociąga zarówno młodzież, jak i dorośli. E-papierosy bez zapachu zmniejszają piętno palenia.

 

Jedną rzeczą jest przejście z palenia papierosów na wapowanie. Rozpoczęcie używania nikotyny wraz z wapowaniem to zupełnie inna rzecz. I często prowadzi to do używania tradycyjnych wyrobów tytoniowych w przyszłości.

 

Zobacz też porównanie szkodliwości papierosów pakowanych i skręcanych!

lut  24
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl