KOSZYK JEST
PUSTY

537931671

sklep@tytontani.pl

Rodzaje suszarni do tytoniu: jak działają, wady i zalety każdej

lip27
Suszenie tytoniu w suszarni kontenerowej w Polskim polu

Rodzaje suszarni do tytoniu: jak działają, wady i zalety każdej

Z roku na rok produkcja tytoniu w Polsce znacząco wzrasta. Wpływa na to nie tylko zapotrzebowanie rynkowe na wysokiej klasy półprodukt wykorzystywany do wyrobu papierosów, lecz także niezwykle opłacalna i coraz tańsza produkcja tytoniu.

 

Do hurtowej i detalicznej sprzedaży tytoniu potrzebne są nowoczesne suszarnie. Obecnie suszarnie do tytoniu nie są wykorzystywane wyłącznie przez profesjonalnych producentów, lecz  coraz częściej przez rolników zajmujących się uprawą tytoniu. 

 

Na rynku występują różnego rodzaju suszarnie do tytoniu dlatego trzeba wiedzieć, która z nich jest odpowiednia i zapewni uzyskanie produktów najwyższej klasy. 

 

Poznaj zatem podstawowe rodzaje suszarni do tytoniu w poniższym artykule!

 

Suszarnia kontenerowa do tytoniu

 

Suszenie liści tytoniu w suszarni kontenerowej

 

Nowoczesna suszarnia kontenerowa do tytoniu cieszy się dużą popularnością i uznaniem na polskim rynku. Suszarnie kontenerowe są urządzeniami typu komorowego o szkieletowej konstrukcji obudowanej płytami termoizolacyjnymi najczęściej o grubości 45 mm wykonanymi z pianki poliuretanowej

 

Poszycie płyt wykonuje się tradycyjnie z ocynkowanej oraz lakierowanej blachy stalowej.

 

Suszarnia dzieli się zasadniczo na: kotłownię oraz komorę suszenia W kotłowni mieści się palnik, wymiennik spaliny, wentylator, system ręcznego nawilżania, a także półautomatyka oraz układ wlotowy świeżego powietrza. 

 

Z kolei w komorze suszenia znajdują się: ażurowa podłoga, przez którą wdmuchiwane jest gorące powietrze, układ trzech poziomów ślizgów, na których znajdują się wieszaki, precyzyjne czujniki temperatury oraz klapki wylotowe wilgotnego powietrza.

 

Nowoczesna suszarnia kontenerowa składa się ze  specjalnych wieszaków igłowych, które pełnią bardzo ważną funkcję, gdyż służą do załadunku tytoniu  Liście tytoniu są nabijane za pomocą specjalnego przyrządu dostarczanego wraz z suszarnią. 

 

 

 

Zobacz też, ile można zarobić na detalicznej sprzedaży tytoniu!

 

Prawidłowy proces suszenia zapewnia  umieszczony w kotłowni specjalistyczny układ regulacji. Nowoczesny osprzęt technologiczny precyzyjnie steruje temperaturą i wilgotnością w komorze suszenia.

 

Dzięki  nowoczesnej półautomatyce proces osuszania tytoniu może być całkowicie kalibrowany oraz monitorowany. Osprzęt elektroniczny suszarni kontenerowej składa się z czujników temperatury, licznych układów regulacji, klapek wylotowych wilgotnego powietrza, oraz specjalnych podłóg, przez których perforacje wdmuchiwane zostaje gorące powietrze.

 

Obecnie na rynku są również dostępne suszarnie kontenerowe, które są wykonane w wersji na specjalne sita, kosze lub wózki.

 

Nowoczesne suszarnie kontenerowe muszą spełniać rygorystyczne normy w zakresie ochrony środowiska. Bardzo często są tworzone w wersjach na ekogroszek, olej opałowy, a nawet gaz ziemny.

 

Takie rozwiązanie wpływa na niezwykle niską emisję szkodliwych substancji do atmosfery oraz na wysoką wydajność eksploatacyjną. Proces suszenia tytoniu w nowoczesnych komorach jest znacznie szybszy, tańszy a przede wszystkim łatwiejszy w obsłudze. Wydajność procesów suszenia sięga nawet ponad 17 kg/h przy użyciu zaledwie 3,5 MJ/kg ciepła przeznaczonego na odparowanie wody.

 

Sprawdź nasz ranking najlepszych gatunków tytoniu

 

Największą zaletą suszarni kontenerowej jest niezwykle wysoka wydajność eksploatacyjna oraz energooszczędność. Do głównej wady należy  jej koszt, który  w zależności od wymiarów i specyfikacji oscyluje w granicach od kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

Godnym polecenia producentem m.in. suszarni kontenerowych są zakłady maszynowe "HAMECH" Sp. z o.o. z siedzibą w Hajnówce, z czego powstaje potoczna nazwa suszarni do tytoniu „Hajnówka” to rozwiązanie technologiczne wysokiej jakości nagrodzone opinią o innowacyjności wydaną przez Instytut Technologii Drewna.

 

Bębnowa suszarnia do tytoniu

 

Bębnowa suszarnia tytoniu niebieska

 

Suszarnia bębnowa do termicznej obróbki wszelkiego rodzaju liści tytoniu zaprojektowana została z myślą o dużej wydajności procesu suszenia tytoniu oraz łatwej obsłudze. Suszarnia składa się z bębna o długości ok. 2 metrów, nagrzewnicy o mocy ok. 50 kV, wsadu bębnowego ok. 200 kg oraz silnika elektrycznego.

 

Do procesu suszenia za pomocą suszarni bębnowej wykorzystuje się gorące powietrze wprowadzane z nagrzewnicy, która znajduje się na zewnątrz suszarni (bębna). Dzięki temu procesowi możliwy jest nadmuch gorącego powietrza konieczny do skutecznego procesu suszenia tytoniu. W bębnie suszarni są zastosowane dodatkowe okienka pozwalające na regulację odprowadzania ciepła.

 

Z kolei zastosowane mieszalniki pozwalają na spulchnienie towaru. Bęben obracany jest przy pomocy silnika elektrycznego najczęściej o mocy 1,1 kw - 400 v. Zastosowana przekładnia w zakresie 1:100 pozwala uzyskać mniej więcej 7 obrotów suszarni na minutę. Na życzenie klienta producenci wykonują bęben suszarni o różnej długości.

 

Waga bębnowej suszarni do tytoniu oscyluje w granicach ok. 250 kg. Dużą zaletą suszarni bębnowej z pewnością dość duża wydajność procesu suszenia tytoniu w połączeniu z bardzo łatwą, wręcz intuicyjną obsługą. Niestety przy wyborze tego rodzaju suszarni trzeba się liczyć ze stosunkowo wysokim kosztem zakupu.

 

Suszarnio-parownica do tytoniu

 

Suszarnio-parownica do suszenia tytoniu ze strony suszarnie eu

 

Suszarnio-parownica do tytoniu to innowacyjne urządzenie niewielkich rozmiarów pozwalające na suszenie i parowanie całych liści herbaty, ziół, warzyw, nasion oraz tytoniu (w tym także w postaci rozdrobnionej tzw. Strips).

 

Suszarnio-parownica do tytoniu składa się z: komory, wywietrzników, węża ciśnieniowego parownicy, parownicy, nagrzewnicy oraz regulatora temperatury. Ponadto urządzenie zostało wyposażone w niezwykle wytrzymały stalowy pojemnik wsadowy o wymiarach ok. 59 cm długości, 39 cm szerokości oraz 21 cm wysokości, umożliwia przetwarzanie jednorazowo nawet ok. 3 kg surowca w wysokiej temperaturze.

 

W zależności od docelowych parametrów wilgotności proces suszenia zajmuje zaledwie od dwóch do czterech minut, a parowania od 20 do 30 sekund.  Zmiana trybu pracy urządzenia z suszenia na parowanie i odwrotnie przebiega bardzo szybko i niezwykle sprawnie. Urządzenie jest zasilane prądem o napięciu 220/230 V.

 

Waga suszarnio-parownicy to zaledwie ok. 23 kilogramów. Niewątpliwie suszarnio-parownica do tytoniu posiada wiele zalet. Jest niezwykle poręcznym i lekkim  urządzeniem pozwalającym na pracę w warunkach domowych a przy tym stosunkowo tanim, gdyż jej cena oscyluje w wysokości rzędu 2800 zł.

 

 

Takie są podstawowe rodzaje suszarni do tytoniu. Możesz też kupować tytoń w wartościach hurtowych w sklepie, jak nasz. 

Zobacz, ile zarobisz na sprzedaży detalicznej tytoni z naszego sklepu!

 

Źródła obrazów:

1) http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/738:Ponidzie/115682:Suszarnia_tytoniu.html

2) https://suszarnia.eu/suszarnie/

3) https://suszarnia.eu/produkty/obrobka-tytoniu/

4) https://www.youtube.com/watch?v=lmeT5IZ8s78

 

lip  27
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl