KOSZYK JEST
PUSTY

691279955

sklep@tytontani.pl

Papierosy skręcane a pakowane: Które są zdrowsze i tańsze

sty09
papierosy-skrecane-pakowane-glowne

Papierosy skręcane a pakowane: Które są zdrowsze i tańsze

Palacz, który nie jest w stanie (lub po prostu nie chce) zerwać z nałogiem, zastanawia się, czy może w jakikolwiek sposób zaoszczędzić na paleniu lub zminimalizować jego negatywny wpływ na zdrowie.

 

Dlatego właśnie, na ulicach spotykamy różnych palaczy. Niektórzy wierni są akcyzowanym papierosom prosto ze sklepu, a inni skręcają je we własnym zakresie. Zastanówmy się, którzy wychodzą na tym lepiej pod kątem finansowym i zdrowotnym.

 

Papierosy skręcane a pakowane — jakie są różnice między nimi? Które są lepsze? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

 

Cena

 

Robiąc porównanie papierosów skręcanych do papierosów w paczkach, nie sposób nie zauważyć różnicy w ich cenie. Za najtańszą paczkę legalnych, akcyzowanych, dostępnych w większości sklepów papierosów musimy zapłacić około dwunastu złotych.

 

Jeśli jesteśmy prawdziwymi nałogowcami, wypalającymi paczkę dziennie, oznacza to dla nas puszczenie z dymem minimum 360 złotych miesięcznie.

 

Alternatywą ekonomiczną, z której możemy skorzystać, jest samodzielne skręcanie papierosów z gotowego tytoniu, który kupimy w tradycyjnym sklepie czy Internecie. 

 

Ze stugramowej paczki markowego tytoniu (np. Viceroy czy Chesterfield), kosztującej w pobliskim sklepie około 45zł, możemy skręcić 150 papierosów. Za opakowanie 250 sztuk gilz zapłacimy zaś około 5zł.

 

 

Kręcąc papierosy we własnym zakresie możemy zatem bez problemu uzyskać 7,5 paczki za mniej niż pięćdziesiąt złotych. Paczka skręcanych papierosów kosztuje nas ok. 6,6zł, czyli o prawie połowę mniej od tej sklepowej i akcyzowanej. Różnica w cenie jest znacząca. 

 

Co ciekawe, decydując się na zakup większych paczek tytoniu czy gilz, możemy zaoszczędzić jeszcze więcej! Kilogramowy tytoń do papierosów Viceroy kosztuje w naszym sklepie jedyne 75zł, a pozwala nam na skręcenie od 1000 do 1500 sztuk papierosów (czyli od 50 do 70 paczek).

 

Jeśli dodamy do tego fakt, iż za opakowanie 1000 sztuk gilz papierosowych zapłacimy w Internecie około dziesięciu złotych, nietrudno przekalkulować, że skręcenie 50 paczek papierosów przy pomocy tytoni od TytonTani.pl, może nas kosztować zaledwie 85 złotych

 

Jaki jest koszt jednej paczki w takim wypadku? Złoty siedemdziesiąt pięć! Tak — niecałe 2zł za paczkę! Niewiarygodne? 

 

 

Oczywiście, należy pamiętać, że papierosów raczej nie kręci się ręcznie (choć są i tacy, którzy podejmują się takich wyzwań). Niemniej jednak większość osób palących "kręcone fajki”, robi je przy pomocy specjalnej nabijarki.

 

Gadżet ten nie należy do najdroższych i można go kupić już za 15zł. Warto też dodać, że na rynku istnieje wiele tzw. nabijarek automatycznych, które odciążają palacza od konieczności ręcznej aplikacji tytoniu do każdego papierosa z osobna.

 

Nabijarkę tego typu można kupić już za 80zł - jest to dobra inwestycja, która zwróci się w postaci zaoszczędzonego czasu. 

 

Papierosy skręcane a pakowane — substancje szkodliwe 

 

Wiemy już, że papierosy skręcane są znacznie tańsze od tych paczkowanych.

 

Zastanówmy się więc teraz, które z nich są zdrowsze?

 

Oczywiście, oba typy papierosów zawierają nikotynę, której wpływ na zdrowie i kondycję fizyczną został wzdłuż i wszerz przeanalizowany przez naukowców i badaczy całego świata.

 

Z negatywnymi skutkami palenia tytoniu jesteśmy więc w większym lub mniejszym stopniu zaznajomieni. W końcu nawet komunikaty na paczkach papierosów informują nas, że palenie powoduje raka i choroby serca, przyczynia się do powstawania nowotworów, źle wpływa na stan uzębienia i tak dalej...

 

Czy jednak wiemy, co szkodzi w papierosach najbardziej?

 

 

Diabeł tkwi w szczegółach — przysłowie to idealnie oddaje istotę rzeczy. Przywykliśmy bowiem do demonizowania zawartej w papierosach nikotyny. Tymczasem, choć to właśnie od niej się najbardziej uzależniamy, to jest ona bodaj najmniej szkodliwą substancją, jaką znajdziemy w papierosach (szczególnie pakowanych).

 

Z pewnością kiedyś słyszeliśmy już o tym, że negatywnie wpływające na zdrowie związki znajdują się w tajemniczych substancjach smolistych, zajmujących "zaszczytne" drugie miejsce w składzie praktycznie wszystkich papierosów paczkowanych. Toksyczne substancje są jednak obecne również w papierosach o stosunkowo niskiej zawartości tych substancji.

 

Jak wynika z badań naukowców z hiszpańskiego uniwersytetu Alicante, którzy dogłębnie przeanalizowali skład papierosów 10 popularnych marek, wskazany na opakowaniu udział procentowy substancji smolistych w składzie papierosa nie ma wiele wspólnego z poziomem jego toksyczności.

 

"Nie powinniśmy zakładać, że papieros, w którym jest więcej substancji smolistych, będzie bardziej toksyczny od tego, który ma ich mniej." - powiedziała Maria Isabel Beltrán, członkini zespołu badawczego.

 

 

Okazuje się bowiem, że bardzo wysokie stężenia toksycznych substancji (min. drażniącego i neurotoksycznego toulenu, rakotwórczego izoprenu, wysoce toksycznego, wycofanego w UE hydrochinonu oraz wielu innych związków) odnotowuje się również w papierosach zawierających stosunkowo mało substancji smolistych.

 

Co ciekawe, istnieją także odwrotne przypadki — w niektórych papierosach o dużej zawartości substancji smolistych znajduje się mało toksycznych związków. W rzeczywistości więc nie wiemy do końca jak szkodliwe są papierosy w paczkach - ich skład jest dla nas tajemnicą


Mając to na uwadze, a do wyboru — papierosy skręcane a pakowane, zdecydowanie powinniśmy postawić na te pierwsze.  

 

Czy papierosy skręcane ręcznie są zdrowsze?

 

Tego nie wiemy. Możemy mieć jednak pewność, że paląc papierosy samodzielnej produkcji znamy ich skład i nie narażamy się na kontakt z niewiadomymi, toksycznymi substancjami zawartymi w papierosach paczkowanych.

Używając dobrej jakości tytoniu (właśnie taki sprzedajemy w naszym sklepie internetowym), wystawiamy się co najwyżej na szkodliwe działanie nikotyny, którego skutki, jak wiemy z wieloletnich badań, można odwrócić już po pięciu latach od zerwania z nałogiem i przejścia na zdrowy i aktywny tryb życia. 

 

Inne czynniki 

 

Papierosy ręcznie robione są zdrowsze od paczkowanych z jeszcze jednego, prozaicznego powodu.

 

Ponieważ trzeba je skręcić, mniej chce się ich palić. Mało prawdopodobnym jest, abyśmy mieli ochotę na kręcenie papierosa co pięć czy dziesięć minut — natomiast posiadając paczkę, częściej sięgniemy po kolejną sztukę na chwilę po gaszeniu poprzedniej (szczególnie na imprezie w gronie znajomych).

 

Kręcąc papierosy pozbywamy się takiej pokusy. W końcu nawet jeśli naszykujemy sobie kilka papierosów wcześniej, będziemy mieć świadomość, że gdy się skończą, znów będziemy musieli je skręcić.

 

Podsumowując, stojąc przed wyborem — papierosy skręcane a paczkowane, powinniśmy mieć na względzie wszystkie różnice między nimi.

 

Ceny zdecydowanie przemawiają za skręcanymi — są one przynajmniej o połowę tańsze od kupnych. Wygoda zaś skłania do zdecydowania się na palenie papierosów ze sklepu. Co na to rozsądek?

 

Cóż, gotowe papierosy są dla nas wielką tajemnicą — tak naprawdę nie znamy do końca ich składu, a tym samym nie wiemy, jak bardzo są szkodliwe.

 

W obliczu tej niewiedzy chyba lepiej kupić dobrej jakości tytoń do papierosów i mieć pewność co do tego, co przyjmuje się na płuca? Decyzja zależy od nas samych.

 

Polecamy zapoznać się z ofertą tytoni w naszym sklepie

 
sty  09
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl