KOSZYK JEST
PUSTY

691279955

sklep@tytontani.pl

Jak pociąć i przygotować liście tytoniu do palenia

sty31

Jak pociąć i przygotować liście tytoniu do palenia

Samodzielne skręcanie papierosów jest tańszą alternatywą dla kupowania gotowców.

Tytoń można kupić w różnych gatunkach i formach. Ale tytoń w liściach to jeszcze nie tytoń papierosowy, z którego można skręcić fajkę.

Jak przygotować świeże liście tytoniu do palenia i jak pociąć suchy tytoń? Oto kilka rad.

Fermentacja Liści Tytoniu

Liście tytoniu powinno poddać się fermentacji, aby usunąć ich nieprzyjemny smak i zapach spowodowany obecnością amoniaku. Pozbywa się ona również bakterii i drobnoustrojów. W domowych warunkach proces ten oparty jest na naturalnych reakcjach, w koncernach - na przemianach wywołanych czynnikami chemicznymi.

Najprościej do tego celu użyć fermentatora. Liście tytoniu grupuje się w pęczki w zależności od ich wielkości. Mniejsze liście fermentują szybciej, duże - potrzebują więcej czasu.

W jednym pęku powinno być maksymalnie dziesięć sztuk. Następnie delikatnie zwija się je na pół i wkłada do woreczków foliowych. Zraszamy je lekko wodą destylowaną, aby nie były zbyt suche i szczelnie zamykamy.

Później wkładamy je do fermentatora i przechowujemy w temperaturze pomiędzy 45 a 55 stopni Celsjusza oraz przy wilgotności 75-85%. Potem, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Warto sprawdzać, co jakiś czas czy liście nie są zbyt suche.

W takim wypadku konieczne jest dalsze zraszanie. Po co najmniej czterech tygodniach można wyjąć próbkę liści i spróbować skręcić z nich papierosa. Jeżeli będzie smaczny i bez gryzącego dymu - to fermentacja jest zakończona.

Czasami może okazać się, że liście tytoniu są zbyt suche i kruche, aby zwinąć je do woreczków. W takim wypadku wystarczy umieścić liście w kartoniku razem z wilgotną szmatką lub gąbką. Po kilku godzinach, tytoń wchłonie wilgoć i stanie się znów elastyczny.

Ewentualnie, można spróbować przeprowadzenie fermentacji w piekarniku. Jest to sposób stosowany przez nasze babcie. Przy obecnych cenach prądu i gazu, nie jest to jednak zbyt dobry pomysł. Piekarnik włączony przez kilka tygodni będzie przyczyną ogromnych rachunków. Do fermentacji można wykorzystać też terrarium z grzałką.

Właściwe pocięcie tytoniu

Jeżeli amator kupuje liście to z całą pewnością zastanawia się jak pociąć tytoń. To nic trudnego!

Najlepiej wyposażyć się w specjalną maszynkę. Może ona mieć różne formy. Najczęściej są to gilotyny lub sieczkarnie, które tną tytoń do pożądanej szerokości. Przykładowo na kawałki wielkości 0,8 mm.

Przed cięciem dobrze jest odżyłować liście. Usunięcie stwardniałych fragmentów pozwoli na uniknięcie kawałków, które niszczyłyby gilzę od środka. Wielu palaczy nie inwestuje w profesjonalny sprzęt. Do cięcia tytoniu wykorzystują maszynki do makaronu lub niszczarki do papieru.

Tytoń trzeba ciąć w zależności od własnych potrzeb. Najlepiej zdecydować się na krajankę papierosową lub shag, czyli długie wiórki. Po pocięciu dobrze przechowywać go w szczelnie zamkniętych słoikach i wyciągać niewielkie ilości, wtedy gdy będą potrzebne.

Wysuszenie

Ważne jest, aby tytoń miał właściwą wilgotność. Najlepiej przed samym skręceniem go w papierosy dosuszyć go na parapecie lub kaloryferze. Niektórzy praktykują suszenie tytoniu w kuchence mikrofalowej. Nie jest to zbyt dobry sposób, bo liście w takich warunkach nie tylko schną, ale też gotują się. Wpływa to negatywnie na ich walory smakowe.

Skręcanie papierosów                               

                   

Jest kilka metod skręcania papierosów. Sztuka jak skręcić papierosa nie jest trudna, ale wymaga praktyki. Można zrobić to ręcznie - potrzeba wtedy bibułki, filtra i przygotowanego wcześniej tytoniu. Filterek kładziemy na brzegu bibułki, resztę wypełniamy tytoniem. Teraz wystarczy poślinić brzeg bibułki, aby się kleiła. Zrolować i gotowe.

Łatwiejsze jest używanie maszynek do skręcania papierosów. Zwijarki pozwalają na produkowanie estetycznych papierosów, nawet bez zbyt wielkiej wprawy. Wystarczy w rolkach zwijarki umieścić filtr i upchany tytoń. Skręca się rolki, tak by wymienione wyżej rzeczy dostały się do wnętrza urządzenia. Potem wystarczy tylko wkręcić w rolki poślinioną bibułkę i volia! Możemy cieszyć się tanimi papierosami własnej roboty.

Jak widzicie, przygotowanie surowych liści tytoniu do palenia oraz pocięcie suchych wcale nie jest trudne, ale wymaga umiejętności, cierpliwości i czasu, które ułatwiają ten proces.

Ale nie musicie się martwić o takie szczegóły, gdyż u nas możecie kupić już gotowy i pocięty tytoń o najniższych cenach (sprawdźcie w naszym sklepie internetowym!)

sty  31
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl